ПРОЦЕСЪТ ПРОТИВ БОГОМИЛИТЕ


Режисьор: Маргарита Младенова
Сценография и костюми: Никола Тороманов
Музика: Асен Аврамов
Фотограф: Яна Лозева
Участват: Деян ДонковРени ВранговаИван БърневТеодора ДуховниковаТеодор ЕлмазовПламен ПеевЙосиф ШамлиСава ДрагунчевХристо ПетковХристо УшевБлаговест БлагоевИлиана КоджабашеваСтефания КолеваПавлин ПетруновКалоян ТрифоновНеда Спасова

Гледайте постановката "Процесът против богомилите":

Стефан Цанев

НЕ ДОПУСКАЙ НИКАКВО НАСИЛИЕ НАД СЕБЕ СИ!

„Процесът против богомилите" е най-съдбовната моя творба. Тя предопредели живота ми. Пишейки за еретиците, аз станах еретик. Еретик във всякаквия смисъл на тази дума. И смирено понасям произтичащите от това последици.
Писах тази трагедия през есента на 1968 година – след като съветските и нашите танкове прегазиха Чехословакия. Пражката пролет не бе контрареволюция, а идея за „комунизъм с човешко лице", но в очите на ортодоксалните комунисти тази идея бе опасна ерес и те се разправиха с тази ерес по същия жесток начин, по който цар Борил у нас и папа Инокентий в Европа се разправиха с богомилската ерес.
Богомилството не е разрушителна ерес, за каквато я представят. Богомилството е морален коректив на нашата тогавашна църква, станала слуга и опора на деспотичната светска власт, превърнала Исус от защитник на бедните и онеправданите в бич в ръцете на богатите и тираните; богомилството е бунт срещу всякакъв вид деспотизъм, духовен и политически...
Радвам се, че 47 години по-късно, почти половин век след написването й, трагедията се възкресява в Народния театър. Надявам се, че и днес посланието ѝ ще бъде чуто, защото при днешната брутална алчност, при моралната поквара на държавници и архиереи и отчаяното безверие на народа – идеята на богомилите за масово безкомпромисно противопоставяне на покварата чрез възкресяване на духовната божествена светлина в човека е свръхнавременна идея.
Всяко време ражда своите богомили. Ние – поетите, художниците, музикантите, артистите, хората на изкуството – ние сме призвани да бъдем днешните богомили и като своите предшественици да възкресим духовната светлина в човека, затънал в блатото на бита, в калта на алчността, в мрачните интриги на политиката, призвани сме да разтърсим обществото и да предизвикаме неговия ренесанс.
На зрителите пожелавам да се водят в живота си от девиза на богомилите: „Не допускай никакво насилие над себе си, откъдето и да иде то – от цар или бог, от меч или слово, дори когато е от обич!"

Георги Марков:

В разкапаната от интриги и заговори държава на Борил богомилското движение се развива с нова мощ. То е духът, който дири обновление, духът, който протестира от позициите на фанатичен идеализъм. Влиянието на ереста е толкова силно и неудържимо, че Борил е принуден да вземе мерки и през 1211 година свиква известния Търновски съд-събор, който по подражание на Цариградския събор от 1084 година осъжда богомилското движение, а водача му, поп Стефан, праща на кладата.
Подобието на двата процеса дава хубавата идея на Стефан Цанев да отстрани от пиесата си понятието „време", като разположи действието на процеса в повече от 10 века. Така в течение на процеса на сцената се явяват куп исторически лица от разни епохи и драматургическото стълкновение между тях ни демонстрира ярко стълкновенията между идеите във всички времена. Но което е още по-важно, всички реплики в пиесата са документални. Това са цитати от църковните, историческите и богомилските книги. Сигурно Стефан Цанев е хвърлил огромен труд, за да превърне историята в диалог.
... Пиесата носи плътта на Шекспирова пиеса, при която от всеки връх се открива бездънна пропаст. И всичко това потопено в страхотната мистерия на българското Средновековие.
Спомням си, че пиесата ме разтърси от дъно. Малко е да кажа, че бях във възторг от онова, което Стефан Цанев беше написал.
И не е негова грешка, че всичко това, за което се говори в пиесата му, има наистина абсолютно съвременно звучене. Дори и самата забрана да се постави пиесата му кореспондира напълно със забраните и изгарянията на богомилските книги.
                                                                                                                             август 1978 г

 




ant

Работно време: понеделник - петък : 9.30 - 19.30 ч. събота и неделя : 11.30 - 19.30 ч. вторник - неделя: 14.00 - 20.00 ч. тел.: 02 / 811 92 27, 811 92 59
Адрес: северно крило, откъм ул. "Славянска", срещу Министерство на отбраната южно крило, в дясно от главния вход на театъра, откъм ул. "Иван Вазов"



ant2


Ели
28.04.2016 23:11 ч


5
Постановка, която те грабва и те оставя без думи. Дълбоко в себе си осъзнаваш, че си част от целия този спектакъл, че това е нашето време, искаш да избягаш от него, да го промениш, но .... оставаш свързан с него. Изключителна актьорска игра. Поздравления за постановката, изпълнението, декорите, много истинско!
Одобрение 126 от 244 гласа Одобрявам коментара Неодобрявам коментара

Майра
06.03.2016 11:58 ч


4
И на мен никак не ми хареса. Всъщност декорите ме изкефиха и мойрите бяха симпатично решение, обаче останалата част хич не ми допадна - споменатите нечленоразделни крясъци, досадни повторения, които трябва да внушават драма, но са досадни и уморителни нравоучения, които трябва да говорят на зрителите за душата, но говорят главно за его-то на автора... самовлюбения автор и разни други самоназначени пророци. Актьорите се раздаваха, но само те не стигат...
Одобрение 115 от 236 гласа Одобрявам коментара Неодобрявам коментара

Виктория
19.10.2015 23:18 ч


3
ЖАЛКО! Много разочарование от егоцентрично, модерно и в търсене на оригиналност представление. Самите артисти с крясъци и тичане не успяват да въздействат и се мъчат по сцената.
ЖАЛКО! Много харесвах (минало свършено) Стефан Цанев, НО тази му пиеса е фиаско, което не въздейства и не вълнува!
Одобрение 119 от 245 гласа Одобрявам коментара Неодобрявам коментара

Ели
19.10.2015 22:28 ч


2
Постановката не е за хора с клаустрофобия и чувствителен слух: декорите са кошмарни, а озвучаването е просто трагедия, но не по Шекспир. Режисьорската работа е пълен провал: пиесата изобщо не е поднесена разбираемо и в съзвучие с днешния ден, а безумните костюми (нечовешка смес между Гулаг, семейство Адамс и пънк), люлеещите се декори (даже не разбрах какво са!) довършват и малкото останали нервни клетки на немилия и недраг зрител. Сюжетът е обезобразен, послание няма, има викове и крясъци, и позьорство. Накрая остава въпросът защо изобщо си отишъл...
Одобрение 118 от 243 гласа Одобрявам коментара Неодобрявам коментара

Grigor
01.10.2015 15:20 ч


1
Очаквах много от това представление -УВИ !!!
Слаба драматургия, артистите се стараеха ама като няма текст не се получава. Изнявай г-н Цанев, много те харесвам и обичам ама в древногръцката трагедия не ти се е получила. Гледайте Антигона в театър София и намерете разликите - Приятно гледане!
Одобрение 122 от 251 гласа Одобрявам коментара Неодобрявам коментара








Най-коментирани постановки
 Лекция №1 за народното творче... 133 коментара
 Вражалец 116 коментара
 "Ножица - трепач" 78 коментара
 Живак 56 коментара
 ДЪРВО БЕЗ КОРЕН 45 коментара
  45 коментара
 "Много шум за нищо" 40 коментара
 Страхотни момчета 39 коментара
 Операцията 39 коментара
 Записки на един луд 35 коментара
 
 
Анкети към постановки
Най-интересен въпрос
Кой не е убиеца в пиесата?
"Ножица - трепач"
( 779 отговора )
Най-труден въпрос
Как е истинското име на Алекс?

( 0 верни от 0 отговора)
Най-лесен въпрос
Кой от тримата братя-войводи не е от Бимбеловия род?
Как Инджето не стана цар
( 1 верни от 1 отговора)
 
Най-разглеждани постановки
6.
7.
 





 
|   Благоевград   |   Бургас   |   Варна   |   Велико Търново   |   Видин   |   Враца   |   Габрово   |   Димитровград   |   Добрич   |   Дупница   |   Казанлък   |   Кърджали   |   Кюстендил   |   Ловеч   |   Монтана  

|   Пазарджик   |   Перник   |   Плевен   |   Пловдив   |   Правец   |   Разград   |   Русе   |   Силистра   |   Сливен   |   Смолян   |   Созопол   |   София   |   Стара Загора   |   Търговище   |   Хасково   |   Шумен   |   Ямбол  
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването им приемате употребата на „бисквитките“ от наша страна. Научете повече Разбрах
eXTReMe Tracker